




































































































































































































































































































XIX amžiaus pabaigoje – XX amžiaus pradžioje Palangoje vasarodavo ne viena žymi asmenybė, jų tarpe ir Sofija bei M. Konstantinas Čiurlioniai, pažinties pradžioje apsistodavę atokioje kurorto gatvėje stovinčiame mediniame name. Tradicinės architektūrinės raiškos dvigalis pastatas stačiakampio plano, vieno aukšto su mezoninu, pagrindiniu fasadu orientuotas į L. Vaineikio g.
Pirmą kartą 1899 metais M. K. Čiurlionis Palangoje apsilankė tik baigęs studijas Varšuvoje kartu su globėju M. Oginskiu. 1908-ųjų vasarą kompozitorius sugrįžo į kurortą kartu su savo sužadėtine Sofija Kymantaite.
„Tas mėnuo – su niekuo nesulyginamas sapnas. Tebestovi tas namas, kur aukštai salkoje gyvenau aš, netoli parko irgi salkutėje gyveno Konstantinas.“[1] Kompozitorius tą vasarą apsigyveno grafienės Valevskienės pensione, kuriame mokė šeimininkę groti „po 20 kap. už valandą“[2].
Vieni svarbiausių kurorto objektų Čiurlioniams buvo ne tik S. Kymantaitės vasarojimo namas, bet ir Palangos tiltas, kuriuo jie mėgo vaikščioti ir skirti pasimatymus[3].
Viltė Migonytė
[1] Iš S. Čiurlionienės atsiminimų, 1955 m. Ravicienė, Eleonora. Pakeliaukime M. K. Čiurlionio memorialinėmis vietomis. Švyturys, 1989 m. rugpjūčio 10 d., p. 3.
[2] Jurkštas, Vytautas Povilas. „Čiurlionių namas“. Vasara, 1989 m. rugsėjo 1-7 d., p. 4.
[3] Namas (Vaineikio 17), kuriame (1898-1899) gyveno ir vėliau vasarodavo Sofija Kymantaitė-Čiurlionienė, (1908-1909) lankėsi Mikalojus Konstantinas Čiurlionis. Palangos viešoji biblioteka, Kraštotvarkos skyrius, 1989 m.