Ankstyvuoju sovietmečiu, pasitelkus stalinistinio „socrealizmo“ stilistiką, buvo pradėtas formuoti Neries krantinės užstatymas, o 1961 m. jis papildytas įdomiu ankstyvojo sovietinio modernizmo pavyzdžiu – Miestų statybos projektavimo institutu. Šalia mokslininkų namų iškilęs objektas išsiskyrė tuo metu gana unikalia ir prestižine funkcija – tai buvo pirmieji po Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungoje pastatyti projektavimo instituto rūmai[1]. Galbūt dėl šios priežasties statinio projektas buvo originalus, o ne tipinis, kaip tuo metu buvo įprasta.
Įdomu, kad statinys, turėjęs „byloti apie teigiamus poslinkius architektūroje“[2], t.y. iliustruoti sėkmingą persiorientavimą iš stalinistinio istorizmo į modernizmą, savo kompozicija akivaizdžiai siejasi su tarpukariu. Tarsi architektūrinė tradicija būtų buvusi pratęsta nuo tos vietos, kur ji kadaise buvo nutraukta. Paralelių galima pastebėti fasado apdailoje („šviesiam tinkui panaudotas baltas cementas ir baltasis Anykščių smėlis“[3]), taip pat bendroje simetrijoje, o kartu ir atskirose detalėse, kaip antai išryškintame cokolyje, karnize, įėjimo stogelyje. Pastarajį galima palyginti su netoliese, A. Jakšto gatvėje, esančia 1937 m. S. Murczynskio projektuota poliklinika.
Institutas pasižymėjo ir klasikiniam modernizmui būdingu dėmesiu detalei: „suprojektuotas ir įrengtas kompleksinis liuminescencinis apšvietimas, pirmą kartą panaudoti nauji horizontalūs langų šarnyrai įgalina lengvai atidarinėti didelius langus, o taip pat plastmasiniai kampučiai, kuriais aptaisyti laiptų pakopų kraštai“[4]. Interjere išsiskiria jaukus vestibiulis: medžio apdaila ir originalūs šviestuvai, įkomponuota žalioji erdvė. Bene originaliausia interjero dalis – puscilindrės formos iš stiklo blokelių sumūryta šviesi laiptinė bei įvijai kylantys laiptai.
Tuo metu savo karjeras dar tik pradedantys architektas Eduardas Chlomauskas ir inžinierius Česlovas Gerliakas už pastato architektūrą Sąjunginėje jaunųjų architektų apžiūroje 1962 m. buvo apdovanoti pirmąja premiją[5]. Solidžios, nesenstančios modernizmo architektūros statinys, be jokios abejonės, yra vienas iš svarbiausių ankstyvojo sovietinio modernizmo objektų ne tik Vilniuje, bet ir Lietuvoje.
Vaidas Petrulis